Vědeli jste, že..

Živočišné bílkoviny způsobují rakovinu

23. července 2012 v 15:35 | Olívka

Co jste možná nevěděli o medu

25. května 2012 v 21:10 | Olívka
Med je jedna z běžných součástí lidského jídelníčku. Ať už se jedná o ten rostlinný, či o včelí med. Je historicky nejstarším sladidlem.

Hlavní součástí této zázračné tekutiny je monosacharid glukóza a fruktóza, které vznikají štěpením sacharózy enzymem sacharózou. A kde se tento enzym nachází? Právě v žaludku včely. Včela vlastně spolkne nektar sebraný z květů a v žaludku ho přetráví. Poté ho "zvrací" do jednotlivých buněk pláství, kde med dozrává.

Krystalizace medu
Každý nákupce poctivého PRAVÉHO medu se někdy potýká s krystalizací, jež je většinou nechtěná. Jak k ní dochází? Krystalizaci způsobuje glukóza, která ztrácí vodu a stává se z ní tzv. monohydrát, shlukuje se a tvoří síťovitou strukturu. Voda, která se krystalizací uvolňuje, zvyšuje vlhkost medu, a ten je pak více ohrožený fermentací kvasinkami. Krystalizaci ovlivňuje mnoho faktorů. Dochází k ní, pokud je v medu příliš velké množství glukózy, může být vyvolána částečkami prachu, pylu. Některé druhy medu mají větší tendenci krystalizovat než ostatní - např. med z vojtěšky, pampelišky, či řepky.

Krystalizování medu lze předcházet čistotou a kvalitním skladováním, nejlépe při teplotě 10°C. Pokojová teplota naopak krystalizaci medu podporuje. Mírné zahřátí na teplotu 60°C tomuto procesu brání, ale ničí se jím některé cenné látky a dochází k degradaci medu.

Umělý med
Z řepného cukru lze snadno vyrobit napodobeninu medu chemickou reakcí. Vazba mezi glukózou a fruktózou je velmi slabá, lte ji tedy rozštěpit nejen pomocí enzymu sacharázy, ale také pouhým zahřátím řepného cukru v lehce kyselém prostředí. Umělý med tedy získáváme například i při vaření marmelády (když zahříváme řepný cukr v kyselém prostředí ovocné směsi).

zdroj: Proč se klepou řízky, Vladimír Mikeš

Jak vám chutnají rozemletí broučci?

7. března 2012 v 18:40 | Olívka
Máte doma červenou rtěnku? Jahodový džem? Jogurt s brusinkami? Paštiku? Salám? Pak jste to právě vy, komu výtečně chutnají tito broučci :
Jste vyděšení? Máte proč. Všechny tyto výrobky mají společné jedno, a to svou karmínovou barvu. Víte jak se tam vyskytla?

Karmín (též karmazín) je přírodní červené barvivo pocházejícího z košenily. Původem pochází z amerického kontinentu, odkud pochází rostliny druhu opuncie na kterých žijí brouci rodu Dactylopius (červec nopálový), jejichž samička obsahuje tohoto barviva přibližně 10 % sušiny. Po usušení se brouci uvaří a barvivo se vysráží síranem hlinitoamonným.

Je na seznamu "éček" v kategorii barviv a na obalech potravin se šikovně ukrývá pod názvem E120.

Představte si že zvesela dlabete ty vysušené schránky chudáčků odporných broučků...a zase jsme u faktu, kterej mi dává na vědomí, že látky živočišného původu čekají opravdu na každém rohu...:(

Štěstí prochází žaludkem!

11. ledna 2012 v 17:04 | Olívka
Dnes jsem narazila na něco velmi zajímavého. Cituji:

"Víme, že 95% serotoninu se netvoří v mozku, ale ve střevě. To znamená že hormony: noradrenalin, všechny neurotransmitery, které přicházejí s pocitem "cítit se dobře", se z větší části tvoří ve střevě a ne v mozku. To je lidové přesvědčení, které musí být revidováno."

Takže dlabejte co je zdravé a co vám chutná ;)

Nacistický hákový kříž

9. dubna 2011 v 16:04 | Olívka

Nacistický hákový kříž vznikl zneužitím svastiky - významného starověkého symbolu štěstí, Slunce či hojnosti. Její pravotočivá (ve směru hodinových ručiček) verze symbolizuje evoluci vesmíru a projev mužské energie. Pootočením o 45 stupňů nacisté zvýšili její dynamický potenciál ("roztočili" ji), který její tvar vyjadřuje, a učinili z ní symbol své zvůle a mužské energie destruktivní a naprosto nezvládané.


zdroj: www.grafolog.estranky.cz

České včelstvo

6. února 2011 v 15:25 | Olívka
Vědeli jste, že 680 druhů našich včel představuje až 3-4% celkové včelí diverzity?
 
 

Reklama