Červenec 2012

Divné věci, které děláme při spánku

23. července 2012 v 19:32 | Olívka |  Člověk
Posílám odkaz na zajímavý článek. Obzvlášť ta poslední věc, která se nám může stát při spánku je děsivá..! :)


Proč být veganem

23. července 2012 v 15:40 | Olívka |  Příroda
Lépe bych to nevystihla :)


Živočišné bílkoviny způsobují rakovinu

23. července 2012 v 15:35 | Olívka |  Vědeli jste, že..


Jak jsem chytla světlušku, aneb zkoumání broučků svatojánských

2. července 2012 v 15:42 | Olívka |  Příroda
Předevčerejší noc byla krásná. Ještě v deset hodin večer země příjemně hřála a noční vůně mě lákala ven. Když jsem vyšla na zahradu, všimla jsem si naší kočky, jak za něčím lítá. A pak jsem to viděla tak- zelené světílko, svítící zadeček známých světlušek! V tu chvíli se mi vybavilo, jak je v The Sims 2 Roční období Simíci chytali do sklenic od okurek a už mi nic nemohlo zabránit, abych to nezkusila také. Připravila jsem si sklenici a šlo se na lov.

Po delší době se mi podařilo jednu létající chytit a uzavřít ji ve sklenici. Udělala jsem ji tam dírky do víčka, aby mohla dýchat a vzala si ji do pokoje. Pak jsem začla vyhledávat na internetu, proč vlastně světlušky svítí? Sice jsem to už párkrát četla - věděla jsem, že je to bioluminiscence, tedy na základě nějakých biologických pochodů - ale vždycky jsem na podrobnosti zapomněla. Proto vám tady přináším článek o tom, co se vlastně v broučkovi děje + mnoho jiných zajímavostí o luminiscenci : Check it out! ;)

Kdybychom se však měli soustředit přímo na světlušky, tak samci a samičky se odlišují způsobem svícení i stavbou těla. Samičky svítí více a v noci sedí na trávě, neumí létat. Sameček létá - má krovky - a světélkuje míň. Já chytla samečka, který mi alespoň nepřišel tak ošklivý jako jeho ženská verze :)


A jak to dopadlo s mým "pokusným králíčkem" ? Zželelo se mi ho, a tak jsem ho pustila ještě tu noc na svobodu. Zjistila jsem totiž, že dospělci žijí velmi krátce a všechnu svou energii investují právě do těch "světélkujícíh námluv", jichž jsem byla svědkem a které jsem mu tak sobecky překazila.