Těhotná hrotnatka v obklíčení

5. května 2012 v 16:53 | Olívka |  Příroda
Tak dneska jsem měla takový biologický den. Jaro je v rozkvětu, ptáčci zpívají, maturita na mě mává. Jako odpočinek od témat jsem vyhledala místo u jezírka. Usadila jsem se pohodlně do trávy, ale ani tady mě maturita nenechala v klidu. Při pohledu do jezírka mě překvapil život, který tam panuje. Dno a rostliny v jezírku úspěšně okupovaly plovatky bahenní, vodoměrky bruslily po hladině. Když jsem se více přiblížila a zaostřila na detaily, všimla jsem si i několik desítek larev komárů, ležérně sedících na dně. Ty se však při pouhém přiblížení mého prstu jako mrknutím oka probouzely a vášnivě utíkaly do všech stran. Hned vedle nich prosvištěl nějaký malý tvoreček. Co to asi bylo? Zvědavost mi nedala, prostě jsem se musela podívat ještě blíž, a tak jsem nabrala vodu s tou svištící potvůrkou do sklenice od okurek a vytáhla můj zaprášený mikroskop. (Nojo, už dlouho ležel nedotčený :D)

Pod okem mikroskopu jsem měla tu čest vidět zelené řasy, pohybující se rozsivky, šroubatky a průhledné, mnou bohužel neurčené a nepojmenované, kulaté mini stvoření, která se také velmi aktivně pohybovala. Nejvíc mě však překvapil pohled na tu svištící potvůrku. Podívejte sami, jaké mi přichystala překvapení:


Korýš - Perloočka hrotnatka obecná! Já měla takovou radost, když jsem ji viděla! Její rozeklané nožičky neustále kmitaly - mají žaberní přívěsky a svými pohyby filtrují mikroskopické planktonní organizmy - bakterie, bičíkovce, atd.. - a dopravují je k ústnímu otvoru. Také si tímto pohybem zajišťují trvalý přísun okysličené vody.
Pokud si všimnete pozorně, na zádíčkách v plodové komůrce má oplodněná vajíčka, která svým tvarem již připomínají dospělce. Škoda, že se mi nepodařilo zachytit na kameru, jak z ní utíkají..:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama