Květen 2012

Co jste možná nevěděli o medu

25. května 2012 v 21:10 | Olívka |  Vědeli jste, že..
Med je jedna z běžných součástí lidského jídelníčku. Ať už se jedná o ten rostlinný, či o včelí med. Je historicky nejstarším sladidlem.

Hlavní součástí této zázračné tekutiny je monosacharid glukóza a fruktóza, které vznikají štěpením sacharózy enzymem sacharózou. A kde se tento enzym nachází? Právě v žaludku včely. Včela vlastně spolkne nektar sebraný z květů a v žaludku ho přetráví. Poté ho "zvrací" do jednotlivých buněk pláství, kde med dozrává.

Krystalizace medu
Každý nákupce poctivého PRAVÉHO medu se někdy potýká s krystalizací, jež je většinou nechtěná. Jak k ní dochází? Krystalizaci způsobuje glukóza, která ztrácí vodu a stává se z ní tzv. monohydrát, shlukuje se a tvoří síťovitou strukturu. Voda, která se krystalizací uvolňuje, zvyšuje vlhkost medu, a ten je pak více ohrožený fermentací kvasinkami. Krystalizaci ovlivňuje mnoho faktorů. Dochází k ní, pokud je v medu příliš velké množství glukózy, může být vyvolána částečkami prachu, pylu. Některé druhy medu mají větší tendenci krystalizovat než ostatní - např. med z vojtěšky, pampelišky, či řepky.

Krystalizování medu lze předcházet čistotou a kvalitním skladováním, nejlépe při teplotě 10°C. Pokojová teplota naopak krystalizaci medu podporuje. Mírné zahřátí na teplotu 60°C tomuto procesu brání, ale ničí se jím některé cenné látky a dochází k degradaci medu.

Umělý med
Z řepného cukru lze snadno vyrobit napodobeninu medu chemickou reakcí. Vazba mezi glukózou a fruktózou je velmi slabá, lte ji tedy rozštěpit nejen pomocí enzymu sacharázy, ale také pouhým zahřátím řepného cukru v lehce kyselém prostředí. Umělý med tedy získáváme například i při vaření marmelády (když zahříváme řepný cukr v kyselém prostředí ovocné směsi).

zdroj: Proč se klepou řízky, Vladimír Mikeš

Veganské právo prudit

22. května 2012 v 18:53 | Olívka |  Ze světa
Víte co mi dneska došlo? Vegani mají plné právo prudit a ovlivňovat. Mnoho lidí mi vždycky říká, že nejhorší na veganech a vegetariánech je, že se snaží přimět okolí ke stejnému životnímu stylu. Cha, co asi tak celou dobu dělá zbytek lidstva? Všude to jen hýří reklamami o zdravé stravě, které nám nalhávají nesmysly...KFC tvrdí, že hranolky dělá z čerstvých brambor, maso je krásné a zdravé..všichni kolem nám neustále tlučou do hlavy více či méně pravdivé informace. Takže vegani, vegetariáni, přestaňte se ostýchat ovlivňovat okolí..máte se čím ohradit! A jestli chcete, lžete..

Když rostlina žere zvíře..

16. května 2012 v 18:49 | Olívka |  Příroda
Nádherné a obdivuhodné. Kéž bych neměla letos maturitu, abych se na Den fascinace rostlinami mohla podívat :/


Půjdete ještě do KFC?

9. května 2012 v 8:52 | Olívka |  Ze světa

Nepotřebuje komentář..

Těhotná hrotnatka v obklíčení

5. května 2012 v 16:53 | Olívka |  Příroda
Tak dneska jsem měla takový biologický den. Jaro je v rozkvětu, ptáčci zpívají, maturita na mě mává. Jako odpočinek od témat jsem vyhledala místo u jezírka. Usadila jsem se pohodlně do trávy, ale ani tady mě maturita nenechala v klidu. Při pohledu do jezírka mě překvapil život, který tam panuje. Dno a rostliny v jezírku úspěšně okupovaly plovatky bahenní, vodoměrky bruslily po hladině. Když jsem se více přiblížila a zaostřila na detaily, všimla jsem si i několik desítek larev komárů, ležérně sedících na dně. Ty se však při pouhém přiblížení mého prstu jako mrknutím oka probouzely a vášnivě utíkaly do všech stran. Hned vedle nich prosvištěl nějaký malý tvoreček. Co to asi bylo? Zvědavost mi nedala, prostě jsem se musela podívat ještě blíž, a tak jsem nabrala vodu s tou svištící potvůrkou do sklenice od okurek a vytáhla můj zaprášený mikroskop. (Nojo, už dlouho ležel nedotčený :D)

Pod okem mikroskopu jsem měla tu čest vidět zelené řasy, pohybující se rozsivky, šroubatky a průhledné, mnou bohužel neurčené a nepojmenované, kulaté mini stvoření, která se také velmi aktivně pohybovala. Nejvíc mě však překvapil pohled na tu svištící potvůrku. Podívejte sami, jaké mi přichystala překvapení:


Korýš - Perloočka hrotnatka obecná! Já měla takovou radost, když jsem ji viděla! Její rozeklané nožičky neustále kmitaly - mají žaberní přívěsky a svými pohyby filtrují mikroskopické planktonní organizmy - bakterie, bičíkovce, atd.. - a dopravují je k ústnímu otvoru. Také si tímto pohybem zajišťují trvalý přísun okysličené vody.
Pokud si všimnete pozorně, na zádíčkách v plodové komůrce má oplodněná vajíčka, která svým tvarem již připomínají dospělce. Škoda, že se mi nepodařilo zachytit na kameru, jak z ní utíkají..:)

Taková moje zpověď

3. května 2012 v 18:54 | Olívka |  Proč?
Člověk je bytost sebestředná, bezohledná, líná, lehce ovladatelná, toužící po moci. Nezáleží na vašem IQ, abyste otveřeli oči. Nevím, kde je to tajemství. Nevím, jaký je společný rys lidí, kteří "klapky na očích" sundali. Jsou to snad lidé s nadhledem? Neuzavření do sebe? Stále si nedokážu odpovědět.

Co mě dále irituje? Většina lidí. Proč? Protože se chová davově..jako ovce..nemyslí, neuvažuje. Reklamy, politici, média, kultura, společnost sama nám degeneruje mozky. VYMÝVÁ nám je! Kde je naše schopnost rozumně uvažovat? Neřídit se ostatními? Buďte taky někdy zvědaví a ptejte se..dozvídejte se, co se kolem vás děje. Vybočujte z řady..! Myslete sami za sebe, mějte svůj vlastní názor!

Proč není ve světe spravedlnost? Mám pocit, že snad začnu věřit na Evu a Adama, kteří ochutnali zakázané jabko a tím pokazili mír a lásku, která zde panovala. Nebo je snad tohle zlo součástí "osudu"? Jsou lidé evolučně vedeni k tomu být ovládáni, mít pudy stádového chování? Má to být snad cesta jak si zachovat krk?

Stydím se za ostatní lidi, kteří ani netuší, že by se měli stydět. Žijeme ve slávě, bohatství, přepychu i bídě. Taková nevyrovnanost, ale téměř všude stejný přístup ke všemu živému. Proč nemůžeme žít v souladu s přírodou a světem kolem nás? Představili jste si vůbec někdy svět, kde by lidé nevyužívali pro své potěšení cizí kůži? Vždyť jsme přece natolik inteligentní, abychom si dokázali uvědomit, že to není nezbytné! Odkdy potřebuje člověk kravské mléko? Příroda ho nedělá pro nás, ale pro telátka, aby rychle rostla. Podporuje dělení buněk. Ale dobře, pokud chcete pít kravské mléko, chcete nemoci, chcete rakovinu. Máte to mít.

Mamince se ztratí dítě, pak ho najdou v lese mrtvé. Hned jsou toho plné zprávy! Ach, jaký smutek že? Jako by byl člověk najednou bytost lítostivá a ohleduplná....leda tak *ovno! Dojíme krávy? Dojíme.Takže děláme úplně to samý, akorát maminkám krávám. Způsobujeme jim stejný smutek. A že je mi jich zrovna líto daleko víc než nás lidí. No nedivte se, vrahy taky nikdo nemá rád! ;) A že to jsou jen krávy? Jaké máme právo určovat kdo má či nemá přežít?

Já život přímo miluju a užívám si ho všemi směry. Také využívám to, co člověk vytvořil. Obdivuju vědce, zpěváky, herce, jakýkoliv um. Lidský druh je také potřeba uznávat, ale jen tehdy, pokud krutě nebereme životy jiných druhů a neničíme planetu, jelikož to není místo jen pro nás. Musíme myslet na ostatní a ostatní na nás. Silnější mají chránit slabší.

Chtěla bych žít v míru, spravedlnosti a lásce.