Zdravý Nemocný - Moliére

24. ledna 2011 v 22:05 | Olívka |  Čtenářák
*ucházející

MOLIÉRE
Zdravý Nemocný

Přeložil:Svatopluk Kadlec
Nakladatelství:Praha, Dilia, 1960
Lit.druh: drama
Lit.žánr: komedie
Počet stran: 123


Hlavní postavou této knihy je bohatý měšťan Argan, který se domnívá, že je nemocný. Obklopuje se všelijakými doktory a lidmi, kteří ho v jeho nemoci jen utvrzují a přicházejí tak na slušné peníze. Argan se stává sobeckým, zaslepeným člověkem, nemilým a mrzutým na svoji rodinu. Ta si stojí za názorem, že Argan je pouze hypochondr. Ten chce ale svoji dceru Angeliku provdat za mladého začínajícího lékaře Tomáše Diafora, synovce svého lékaře Purgona, aby měl o lékařskou pomoc postaráno. Jenže Angelika miluje jistého Kleanta a snaží se sňatku s lékařem zabránit. Rodinná služka Tonička a Arganův bratr Berald jí v tom pomáhají. Služebná se převlékne za lékaře a Arganovi naordinuje úplně jiné léky než mu předepisoval Purgon a vyvrací jeho metody. Tato pomoc by však nebyla nic platná, pokud by se Argan sám nepřesvědčil o skutečné povaze manželky Beliny, která chce jen Arganovy peníze. Spolu s Beraldem tak Argana přemluví, aby předstíral smrt. Belina má z jeho smrti radost, ale dcera ho oplakává. Lest se tak zdaří. Argan si uvědomuje své chyby a svoluje k sňatku Angeliky s Kleantem. Sám na Beraldovu radu počíná studovat medicínu. V epilogu je přijat do lékařského cechu.

Argan- hypochondr, naivní, mrzutý, tvrdohlavý
Angelika-
dcera Argana, hodná, mladá, zamilovaná do Kleanta
Belina-
manželka Argana; zlá, chtivá, bezohledná, touží po Arganově majetku
Tonička-
spravedlivá,okázalá, trochu drzá služka, nemá v oblibě Argana a naopak si rozumí s Angelikou
Kleant-
mladý, chytrý; zamilovaný do Angeliky
Tomáš Diafoirus -
vychovaný, chytrý lékař, měl být manželem Angeliky
pan Purgon -
chytrý lékař Argana

Hl.myšlenka: Ukázat na špatné i dobré vlastnosti lidí - zloba, touha po penězích, předstírání nemoci, naivnost, lstivost, atd.

Můj názor: Tato proslulá Moliérova komedie se mi celkem líbila. Hezky se četla, takže stránky ubíhaly jedna za druhou. Celkově byla takovým malým poučením a kritickou poukázkou nad rozmanitými charaktery lidí v humorném nádechu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tea-si Tea-si | Web | 5. června 2011 v 19:56 | Reagovat

wooow díky moc...jsem zachráněna :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama