Pavoučí génius

24. ledna 2011 v 22:19 | Olívka |  Příroda
Tak tohle mě dostalo. Podívejte se na pavoučího génia : Bolas, Mastaphora hutchinsoni

Specializuje se na chytání nočních můr a podobné havěti (motýlů, molů...). Řada těchto druhů má na křídlech šupinky, které se snadno setřou a motýl kvůli tomu s velkou pravděpodobností odolá běžné pavučině. Bolas na to proto jde jinak.
V první řadě své oběti láká na feromony používané v můřích námluvách. Je dokonale adaptován, takže složení vylučovaných látek dokonce v průběhu noci mění - podle toho, v jaké části noci je aktivní jaký druh motýla.
Motýli se k opačnému pohlaví přiblíží, ale pak se obvykle ještě před spářením mají obletovat v namlouvacích rituálech. To už Mastaphora přirozeně imitovat nezvládne, na kolem poletující můru přímo nemůže, a proto v této fázi vrhne svým vláknem. Na konci má lepivou kuličku - a lepivost je přirozeně mnohem větší než u klasické pavučiny, vždyť oběť se nezamotá a musí být chycena jediným vláknem. Totéž pak platí pro požadovanou - enormní - pevnost v tahu. (Je tu také poměr velikosti - asi jako obyčejným lanem chytat slona.) Vlákno takové vlastnosti na vzduchu udrží tak asi dvě hodiny. Pokud pavouk není do té doby úspěšný, musí ho pak sníst a vyprodukovat nové.

Zdroj: Markus Bennemann: Rafinované vraždy v živočišné říši, Knižní klub, Praha 2010

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Veruš :)) Veruš :)) | Web | 24. ledna 2011 v 22:25 | Reagovat

Ahoj chtěla bych tě pozvat na můj web :)
Píšu články pro holky a dělám i poradnu, takže pokud bys měla čas, tak se prosím aspon koukni, budu ráda :)

Omlouvám se za reklamu, ale nevím jak už si jinak zajistit nějakou návštěvnost :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama