Oliver Twist - Charles Dickens

24. ledna 2011 v 21:44 | Olívka |  Čtenářák
*překrásnej román :)

CHARLES DICKENS
Oliver Twist

Nakladatelství: Odeon, Praha, 1966
Počet stran: 485
Lit.druh: próza
Lit.žánr:román


Oliver žil již od svého narození ve špatných podmínkách. Jeho matka zemřela krátce po porodu, proto byl Oliver vychováván v ústavu pro chudé děti bez domova a později ve špitálu. V devíti letech byl dán do učení k pohřebníkovi Sowerberrymu. Dostával zbytky jídla schované pro psa, spal na rakvi a pomáhal na pohřbech. Zde se stal terčem urážek od pohřebníkovi dcery Karolíny a pomocníka Noa.
Odsud Oliver utekl a vydal se pěšky do Londýna. Cestou se seznámil s Jackem Dawkinsem, přezdívaným Ferina Lišák. Ten ho zavedl do společnosti žida Fagina, prohnaného velitele zločinecké tlupy. Oliver pomalu poznával, do jakého společenství se dostal. Jednou se vydal s chlapcema z Faginovy bandy na jejich pravidelnou pouť do města a připletl se do krádeže. Okradený muž si toho ale všiml a spolu s ostatními lidmi chytili malého Olivera. Naštěstí byl zproštěn obvinění a ujal se ho právě okradený pán, protože věřil v jeho nevinu a bylo mu ho líto. V jeho domě se uzdravoval ze všech strastí, které doposud poznal. Pan Brownlow a jeho hospodyně, paní Bedwinová, se o Olivera starali jako o vlastního syna a on tak prožíval nejšťastnější chvíle svého dosavadního života.
Jednoho dne pan Brownlow vložil do Olivera svou důvěru a poslal ho zaplatit knihy. Bohužel přišlo zklamání, protože se Oliver již nevrátil. Unesla ho Nancy, která pracovala pro Žida spolu se svým druhem a zločincem Sikesem. Sikes se chystal právě na loupež a protože potřeboval malého chlapce, vzal s sebou Olivera. Při loupeži se ale probudili sluhové a postřelili Olivera. Lupiči utekli, a Olivera nechali v bezvědomí v příkopě.
Druhý den ráno se Oliver dobelhal právě do toho domu, který měl být vykraden. Majitelka domu, paní Maylieová, se ho z lítosti ujmula a ošetřovala ho spolu se svou schovankou Rózou. Oliver jim pověděl celou svou historii a byl opět šťastný v okruhu přátel, kteří si ho rychle zamilovali.
Jedna umírající paní v chudobinci se mezitím svěří správcové, že ukradla ženě, která porodila Olivera, malý přívěšek. Pan Bumble, manžel správcové, se k němu dostane a prodá ho jistému Monksovi, který ho hned zahodí do řeky. V přívěšku byl důkaz Oliverovy totožnosti. Nancy nechtěně vyslechne rozhovor starého žida a Monkse a je z toho zmatená. Vyhledá slečnu Rózu a vše jí o Oliverovi poví. Róza dá Nancy šanci odejít od zlodějů, ale ona odmítá. Když se Sikes dozví, co Nancy udělala, ve velké zuřivosti ji zabije a potom uteče.
Pan Brownlow, s kterým se po dlouhé době Oliver zase šťastně shledal, chytil Monkse a všichni se od něj dozvídají pravdu o Oliverově původu. Ukazuje se, že Brownlow byl starým přítelem Oliverova otce, který měl ještě jednoho syna - Monkse, který chtěl zístkat dědictví, co otec Oliverovi odkázal. Zjistí se, že Róza je Oliverova teta . Ve společnosti jeho tety a pana Brownlowa zůstává a dostává se mu konečně v plnohodnotného života.

Charakteristika postav:
Oliver Twist - naivní, skromný, dobrácký, sirotek, i přes špatné zacházení v chudobinci a u pana Sowerberryho, a i přes špatný vliv Faginovy zločinecké bandy, zůstal s nezkaženou duší a stále milý a vděčný za lásku, kterou mu projevovali jeho blízcí
pan Brownlow - dobrodušný starý pán, v každém hledá dobro, ale špatnost trestá; odhalil Oliverovu minulost
paní Maylieová - starší dáma, dobrosrdečná, mateřská, ujme se Olivera
Agnes Flemingová - matka Olivera
Fagin- prohnaný starý Žid, přechovávač zlodějů a kradených předmětů, zákeřný, falešný, mazaný lotr, který se pokoušel z Olivera vychovat zloděje
Nancy- zlodějka ve službách Faginových, i přes zkaženost prostředí, ve kterém žila, jí zůstalo dobré srdce; pomáhala Oliverovi, kvůli čemuž zemřela rukou Sikese, jehož milovala
Bill Sikes - surovec, zloděj a bytař, zřejmě miloval Nancy, ale v afektu ji zabil
Monks- nevlastní bratr Olivera, zkažený, lakomý, nenávidí Olivera

Můj vlastní názor:Kniha se mi velmi líbila, protože obsahovala nekonečně mnoho dobrodružství, a tak jsem se nikdy nenudila. Byla plná vzájemně odlišných postav, dobrých i zlých. Zamilovala jsem si postavu pana Brownlowa za jeho rozum, chytrost, střídmost a dobrosrdečnost a postavu Nancy za její dobré srdce.

Idea díla:
Kniha je obrazem lidské společnosti 19. století. Ukazuje všechny společenské třídy a jejich vlastnosti. Spolu s Oliverem procházíme snad všemi těmito třídami a prožíváme jejich příběhy, strasti, nepokoje, ale i štěstí a celkový způsob života.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama