Na západní frontě klid - E.M.Remarque

24. ledna 2011 v 21:38 | Olívka |  Čtenářák
*pěkná, doporučuju !

ERICH MARIA REMARQUE
Na západní frontě klid

Nakladatelství:Naše vojsko, Praha, 1968
Lit.druh: próza
Lit.žánr: román
Počet stran:361


Vypravěčem a hlavním hrdinou této knihy je devatenáctiletý Pavel Bäumer, který se dobrovolně, ale pod vlivem zfanatizovaného učitele tělocviku, přihlásí se svými spolužáky z gymnázia do 1.světové války.
Jako "zelenáči" prochází tvrdým výcvikem po dobu deseti týdnů. Poté jsou odvedeni na západní frontu, kde hned na začátku umírá jejich přítel Kemmerlich. Pomalu jim začíná docházet, o čem válka je a litují svého naivního rozhodnutí. Dále jsou povoláni do zákopů, kde je detailně vylíčen průběh bitvy, Pavlovy pocity a příběhy, které tam zažívá.
Jednoho dne dostane Pavel na dva týdny propustku a jede domů. Tam zjistí, že jeho maminka má rakovinu a rodina nemá co jíst. Setkává se s lidmi, kteří chtějí slyšet jen o hrdinských činech ve jménu vlasti. Pavla to jen znechutí. Uvědomí si, že ho válka natolik změnila, že už by se nedokázal znovu zařadit do běžného života. Psychicky se hroutí.
Když se vrátí zpátky na frontu, má větší strach o svůj život než dříve a nemůže si zvyknout na vojenský režim. Dostane se do situace, kdy je nucen zabít jednoho Francouze. Stráví s ním však spoustu času při umírání a uvědomuje si, že on je taky jenom člověk a má rodinu. Jen válka z nich dělá nepřítele. Poté odjíždí hlídat sklad potravin se svým spolužákem Albertem Kroppem. Oběma poraní nohu, ale Albertovi ji musí amputovat.
Pavel je opět povolán do zákopů. Uprostřed bitvy se setká s posledním žijícím kamarádem Katczinkym. Ten je ale postřelen a Pavel ho nese přes celé bojiště k polní nemocnici. Cestou si udělají zastávku a Katczinky je zasažen střepinou zezadu do hlavy. Pavel si toho nevšimne a přinese ho do nemocnice mrtvého. Tím Pavlovo vyprávění končí.
Sám umírá v říjnu 1918. V den, který byl tak tichý, že vrchní velitelství napsalo do zprávy: Na západní frontě klid. Výraz jeho obličeje byl klidný, vyrovnaný a snad i spokojený.

Pavel Bäumer- bývalý student gymnázia, pochází z chudé rodiny; ve válce se stane tvrdším, necitelným a lhostejným; přátelé na frontě mu jsou více než rodina
Stanislav Katczinsky "Katcza"- jeden z nejlepších Pavlových přátel na frontě
Albert Kropp - bývalý spolužák Pavla
František Kemmerich - bývalý spolužák Pavla


Hl. myšlenka: Ukázat pravou tvář války, všechny její hrůzy i špatnosti.
Můj názor: Kniha se mi i přes téma války velmi líbila. Život na frontě byl zde smutně, ale krásně a pravdivě popsán. Je to jedna z knih, která člověka chytne za srdce a nutí ho zamýšlet se nad pocity a dojmy hlavního hrdiny vylíčené v knize.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zu Zu | 25. února 2012 v 12:09 | Reagovat

Promiň, ale je to vážně hrozná kniha. Louskala jsem ji asi týden a celou dobu mě to nudilo. Teda jen konec, když leží v nemocnici a pacienti nadávají, že se jim tam modlí do dveří když chtějí spát, mě rozesmál. Ale jinak, život vojáka mě vážně ani nerozesmutnil ani mě nezaujal.

2 Olívka Olívka | Web | 27. května 2013 v 16:25 | Reagovat

Chápu, taky mě některé pasáže zas tak nebavily. Ale proti gustu žádný dišputát! ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama