Na vejminku - Vítězslav Hálek

24. ledna 2011 v 22:08 | Olívka |  Čtenářák
VÍTĚZSLAV HÁLEK
Na vejminku

Lit.druh: próza
Lit.žánr: povídka
Počet stran: 334
Nakladatelství: Odeon, Praha 1968


Děj této povídky se odehrává na venkově ve vesnickém prostředí. Jako hlavní postavy zde vystupují sedlák Lojka a jeho synové.
Sedlák Lojka byl vždy velice hodný a pohostinný člověk. Pod jeho střechu se mohl schovat každý potulný člověk - od tuláka přes hudebníky až po své blízké a sousedy. Zkrátka všichni, ktěří zrovna brouzdali okolo Lojkovy chalupy. Jeho dobromyslné city ale rozhodně nechoval ke svému otci - výměnkáři.
Brzy bylo načase, aby nechal jednoho ze svých synů zdědit svůj majetek. Rozhodl ho odebzdat nejstaršímu snyovi Josefovi. Ale dal mu podmínku - ještě po 6 let bude bydlet na chalupě a vést hospodářství. Avšak zanedlouho, po Josefově svatbě s Baruškou, začal sobecky využívat svého nového dědictví. Nechal starého Lojku pobýt na statku jen rok. Ten se pak raději vzdal hospodaření a sám se odstěhoval na výminku. Ale i odtamtud ho chtěl brzy syn vyhnat. To už výměnkáři Lojkovi došla trpělivost a ze statku úplně utekl k hrobaři Bartošovi.
Bartoš byl v celé vesnici známý pro svou sílu a přímou čestnou povahu. U něj také velmi často pobýval další ze synů - Franěk, která vyrůstal společně s hrobařovou schovankou Stázou. Lojka se později pomátl a bloudil po kraji a každému sděloval své útrapy a beznaděj. Josefově rodině to velmi uškodilo na pověsti, a tak se rozhodl co nejrychleji dostat Lojku zpátky na statek. On ale nechtěl po dobrém ani po zlém.
Josef se ze studu odstěhuje a statek koupí hrobař Bartoš za dědictví po dědečkovi. Daruje ho Fraňkovi a Stáze, ze kterých se poté stanou novomanželé. Vemou Lojku zpátky na statek. Teprve tam nalezne klid, a tak šťastně a spokojeně žije až do smrti.

Charakteristika postav:
Lojka:starý sedlák, pohostinný, hodný
Josef: syn Lojky, sobecký, nevděčný
Franěk:další syn Lojky, hodný, obětavý

Hl. myšlenka: Autor zobrazuje běžný venkonvský život, jeho špatné i dobré stránky.

Můj vlastní názor: Povídka se poměrně dobře četla, děj byl poutavý.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama