Moll Flandersová - Daniel Defoe

24. ledna 2011 v 21:22 | Olívka |  Čtenářák
*krásná knížka, doporučuju ;)

DANIEL DEFOE
Moll Flandersová

Přeložila:Gerta Pospíšilová
Nakladatelství:Odeon , Praha, 1983
Lit.druh: próza
Lit.žánr: román
Počet stran:278


Tento román pojednává o pozoruhodném životě jedné angličanky, přezdívané Moll Flandersová. Děj se odehrává v 18.stol. na území Británie a později také v nově vznikajících koloniích v USA.
Hlavní hrdinka se narodila v Newgatské věznici. Její matka, zlodějka, byla odsouzená k vyhnanství a protože si ji s sebou nemohla vzít, musela svou dceru nechat "ležet na ulici".
Malé Betty se ujala pěstounka, a tak byla vychovávána v sirotčinci až do doby, než se jí ujala bohatá rodina, která si Betty za její krásu, sebevědomí, ale také šikovnost velmi oblíbila. U nich prožila i první lásku - zamilovala se do staršího z bratrů. Jenže dívku miloval i mladší bratr, který jí nabídl výhodný sňatek. Betty se chtěla k utajovanému vztahu se starším bratrem veřejně přiznat a uzavřít s ním manželství. On se však svatby a závazků zalekl a přemluvil ji, ať se provdá za bratra, což nakonec s těžkým srdcem udělala. Manžel ale po několika letech zemřel a tak se Betty ocitla opět sama s cílem najít si výhodný sňatek, který byl v této době klíčem k spokojenému životu. Byla krásná a půvabná, a proto pro ni nebyl problém uzavřít nové manželství. Její nový údajně bohatý manžel byl ale zadlužený a posléze musel utéct. S třetím manželem se odstěhovala na plantáže do USA a tam se shledala se svou dávnou ztracenou matkou. Radostné setkání však mělo i svůj stín. Moll se od ní dozvěděla, že její současný manžel je její bratr! Bylo jasné, že už spolu dále nemůžou být. Tak se Moll vrátila do rodné Anglie. Jak se později dozvěděla, manžel za pár let zemřel žalem a trápením. Moll tehdy neměla dostatek peněz a tak uzavřela další sňatek s "bohatým" mužem. Bylo to ale jen zklamání prooba. Zjistili, že ani jeden z nich nemá takový majetek, kvůli kterému se především vzali. Byl to podvod od jisté ženy. Dohodli se, že si každý půjde svou cestou. Moll ale zjistila, že je těhotná, a tak za pomoci pěstounky, se kterou se spřátelila, dala dítě k adopci. Nakonec si našla hodného a celkem bohatého úředníka se kterým to vypadalo na šťastně strávený zbytek života. Ten ale neočekávaně zemřel. Zdrcená a bez jediného groše se Moll vrátila k pěstounce pro radu. Ta ji posléze navedla na zlodějskou kariéru. Moll byla nejdříve vyděšená tím, co je schopna dělat a tisíckrát si slibovala, že až bude mít dostatek peněz, tak zlodějství nechá. Měla velké "štěstí" a stále ji nikdo při loupeži nechytil. V londýnských ulicích se stala pojmem, bohatla a lehké nabytí peněz se jí líbilo. Po pár letech došlo ale i na ni. Zavřeli ji do věznice v Newgate, kde měla být popravena. Jejího zoufalého pokání si všiml kněz a zasloužil se o snížení trestu smrti na vyhnanství . Při cestě potkala svého bývalého manžela, který kdysi musel utéct kvůli dluhům a dal se také na zlodějovinu. Odpluli spolu do vyhnanství a jelikož byla Moll bohatá z dřívějších krádeží, koupila si v Americe svobodu. Navíc měla dědictví po již zemřelé matce a radostně se setkala se synem, kterého kdysi počala s bratrem. Začala s manželem hospodařit na plantážích a ve stáří se spolu vrátili zaopatřeni dožít v klidu své zbývající léta života do Anglie.

Moll - spravedlivá, cílevědomá, pečlivá, šikovná, chytrá žena, které život nadělil nešťastný osud
Pěstounka - chytrá, podnikavá, lstivá žena; vychovávala děti, o které se nemohli rodiče starat
Matka Moll - milá, hodná stará žena, milující svoji dceru

Hl.myšlenka: Poukázat, že život nemusí být jednoduchý.
Můj názor:Tento román se mi velmi líbil. Byl to opravdu velmi zajímavý příběh, plný neočekávaných zvratů a událostí, na kterém je vidět, že náš život leží z valné části v rukou osudu a my si jej pouze dotváříme.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama