Máj - K.H. Mácha

24. ledna 2011 v 22:00 | Olívka |  Čtenářák
K. H. MÁCHA
Máj

Nakladatelství: Levné knihy KMa, Praha, 2000
Počet stran: 39
Lit.druh: poezie
Lit.žánr:báseň


Lyricko-epická báseň Máj se odehrává na severu Čech v okolí hradu Bezdězu a Doks bez bližšího časového vymezení. Skladba má čtyři zpěvy, dvě intermezza a předzpěv. Autor užívá spisovnou češtinu, básnický, knižní jazyk. Objevuje se tu často kontrast, mezi nádhernou přírodou a tragickými osudy, libozvučnost, oxymorón ("mrtvé milenky cit"), přirovnání, personifikace, monology a přímá řeč.
Předzpěv opěvuje český národ s hrdostí a výrazným vlastenectvím. Následuje 1. zpěv ve kterém se dovídáme o Jarmilině neštěstí a smutku a o odsouzení Viléma, do kterého se zamilovala, za vraždu svého otce. Jeho otec žil s Jarmilou a byl jejím svůdníkem. Jarmila skočí ze skály.
Ve druhém zpěvu se ocitáme ve vězení, kde pobývá Vilém, poslední noc před smrtí. Přemýšlí o smrti a nespravedlnosti svého života. Uvažuje o svém otci a vzpomíná, jak ho otec vyhnal z domova a přivedl ho tak na cestu zločinu. Ten pak svedl i Vilémovu milenku a za pomstu má být popraven! Poslouchá kapky, padající ze stropu, které odpočítávají poslední chvíle života. Ptá se, proč se stal "strašným pánem lesů" a čí vinou se to stalo? Vinou jeho otce?
1. intermezzo: Duchové a příroda se připravují na Vilémovu smrt. Chystají mu pohřeb a rozdělují si úkoly.
Ve třetím zpěvu líčí ranní májové krajiny. Smutného Viléma vedou na popraviště. Loučí se se svou zemí, přírodou, znovu vzpomíná na dětství a je popraven.
2. intermezzo: Nářek Vilémových "druhů noční chvíle", kteří ztratily svého vůdce.
Čtvrtý zpěv vypráví o náštěve samotného autora místa Vilémovi popravy. Poslední zvolání: " Hynku! Viléme! Jarmilo!" dokazuje vyjádření Máchových životních pocitů v tomto díle.

Charakteristika postav:
Vilém - loupežník, omylem zabíjí svého otce, viní společnost, cítí se být nevinný. Ve vězení myslí na Jarmilu a vzpomíná na své mládí. Dochází k závěru, že po smrti ho již nic nečeká.
Jarmila - milenka Viléma, páchá kvůli lásce sebevraždu.
Poutník - objevuje se ke konci básně (v posledním zpěvu), ztotožnění autora, srovnává svůj osud s osudem Viléma. Mluví o sobě, o svém názoru na dílo.

Můj vlastní názor:
Kniha se mi velmi líbila, byla poutavá, krátká a měla zajímavý děj. Četla se poměrně dobře.

Idea díla:
Autor chtěl ukázat na nesoulad lidské společnosti s harmonií přírody, na tragiku lidských životů a na nespravedlnost života.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama