Krysař - Viktor Dyk

24. ledna 2011 v 22:07 | Olívka |  Čtenářák
*krásná novela :)

VIKTOR DYK
Krysař

Nakladatelství:Československý spisovatel, Praha, 1958
Lit.druh: próza
Lit.žánr: novela
Počet stran: 109


Tato novela je založena na německé pověsti. Hlavním hrdinou je krysař, který je povolán do malého městečka Hammeln, aby odtud odvedl krysy. Seznámí se zde s dívkou Agnes, do které se poté zamiluje i přesto, že má jiného milence s kterým čeká dítě. Ona jeho lásku opětuje.
Časem vyžene svou kouzelnou píšťalou všechny krysy z města, ale slibovanou odměnu nedostane. Krysař sám ví, jakou má s píšťalou moc a že by dokázal zabít nejen krysy, ale i všechny obyvatele města. S pomstou váhá, ale když zjišťuje, že Agnes ze zoufalství skočila do propasti na hoře Koppel, nemá pro koho žít. Kouzelným zvukem píšťaly omámí obyvatele a vede je k té samé propasti, opěvované jako brána do Země sedmihradské, kde neexistuje bolest, žal a hřích. Všichni jej slepě následují až do černých hlubin.
Jediný, kdo přežije, je rybář Sepp Jörgen, který vždy vše pochopí až druhý den. Také zvuk píšťaly uslyší až druhý den a vydá se za jeho zdrojem jako poslední. Z omamné melodie ho probudí až křik dítěte. Jörgen se vrátí zpátky do reálného života a jde dítě najít. V jeho záchraně nachází pravý smysl života a místo toho, aby následoval lidí z Hammeln, odchází hledat matku, která by se o dítě postarala.

Krysař:tajemný člověk beze jména, který vyvolával v lidech strach a znechucení, ve svém nitru však zranitelný; jeho povoláním je pomocí kouzelné píšťaly vyhánět krysy z měst, miluje Agnes
Agnes: prostá dívka z města Hammeln, citlivá, hodná, miluje krysaře
Sepp Jörgen:prostomyslný rybář, vše mu dochází o den později, lidemje pouze pro smích

Hl. myšlenka: Autor ironicky naznačuje, že přežili ti nejhloupější, dítě a blázen. Chce poukázat na hříchy a špatné chování lidí a dát lidem novou naději.

Můj vlastní názor: Kniha se mi četla velmi dobře, protože je stručná a má krásný, poutavý děj. Příběh je tajemný, fantastický a zároveň plný vážných myšlenek.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama