Král Oidipús, Antigoné - Sofoklés

24. ledna 2011 v 22:03 | Olívka |  Čtenářák
SOFOKLÉS
Tragédie

Přeložili:Ferdinand Stiebitz
Václav Dědina
Radislav Hošek
Nakladatelství: Svoboda, Praha 1975
Lit.druh: poezie
Lit.žánr: tragédie
Počet stran: 622Král Oidipús
Děj se odehrává ve starověkém řeckém městě Théby. Zoufalé město sužuje mor a tak hledá záchranu u svého vládce Oidipa, který město už jednou zachránil před hrozivou hrozbou - sfingou. Oidipús žádá o radu delfskou věštkyni. Ta mu ale odpoví, že mor neskončí, dokud bude žít vrah krále Laia, předchozího vládce. Oidipús se ve snaze zachránit Théby sám ujme pátrání a vynese nemilosrdnou kletbu nad oním pachatelem. Pozve sivěštce Teiresiáse, který mu naznačí pravdu. On jej v hádce vyhostí z paláce. Za vším vidí svého švagra Kreóna, který se chce, dle svého mínění, zmocnit trůnu. Z toho důvodu se pouští do hádky i s Kreónem.Postupné odhalování zločinu ale odkrývá stále víc a s tím i jeho vlastní minulost. Oidipús začíná být posedlý touhou rozluštit hádanku svého života. Nakonec se dovídá od thébského pastýře celou pravdu. Oidipús je synem své vlastní manželky Iokasté a zavražděného krále Laia, jehož vrahem je právě on sám. Když Iokasté zjistí, co se stalo, uvědomí si, že se věštba, kterou kdysi vypověděly delfské věstkyně, se naplnila a spáchá sebevraždu. Oidipús ji nachází mrtvou a z velké nešťastnosti se oslepí, aby neviděl co všechno způsobil a odchází navždy z města.

Oidipús: hl. postava, král thébský; cílevědomý, obětavý
Iokasté: choť a matka Oidipa; věrná manželka, chytrá
Laios: bývalý král, otec Oidipa; byl schopen vzdát se svého dítěte, aby se věštba nenaplnila

Hl.myšlenka:Bezmocnost a slabost človeka v rukách osudu, nestálost lidského štěstí a bytí.

Antigoné
Děj se odehrává také ve starověkých Thébách, kterým vládne po smrti Oidipa Kreón. Dojde ke sporu Antigoniných bratrů - Polyneika a Etheokla. Ti se navzájem zabijí. Kreón vystaví pohřeb jen Etheoklovi, druhého označí jako vlastizrádce a vydá rozkaz, že ho nikdo nesmí pohřbít, jinak zemře. Antigona to ale vidí jinak a hodlá dopřát svému druhému bratrovi klid i přes hrozící trest smrti. Vydá se tedy jedné noci Polyneika pohřbít. Nachytají ji a Kreón ji za to zaživa zazdí do královské hrobky.Věštec Teiresiás ale varuje krále Kreonta, že bohové jsou rozhněvaní jeho nespravedlivým rozsudkem i zacházením s Polyneikovým tělem. Krále přepadá hrozný strach a spěchá vše napravit: Polyneika s řádným obřadem nechá pohřbít. Když však jde osvobodit Antigonu, nachází ji už mrtvou. Haimón, snoubenec Antigony a syn Kreona se ze žalu zabije a později i jeho matka Eurydíké. Kreon tak zůstává sám.

Antigoné: hl. postava; odvážná, čestná
Kreon: vládce;zlý, necitný
Eurydiké: manželka Kreona; neštastná co se stalo

Hl. myšlenka: V tomto díle autor klade do protikladu typ člověka - diktátora, který neváhá použít jakéhokoliv prostředku k upevnění své moci.


Můj názor: Kniha se mi nečetla moc dobře kvůli veršované formě, ale hodnocení zachránil velmi poutavý děj. Takže konečný dojem byl kladný.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dominik Dominik | E-mail | 11. listopadu 2013 v 18:47 | Reagovat

kdo je vůbec ta anigone ???? :)

2 Monika Monika | E-mail | Web | 29. listopadu 2013 v 18:23 | Reagovat

Na řeckou mytologii je skvělým místem dovolená Olympská riviéra

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama