Informatorium školy mateřské - J.A. Komenský

24. ledna 2011 v 21:47 | Olívka |  Čtenářák
*nuudáá

JAN AMOS KOMENSKÝ
Informatorium školy mateřské

Nakladatelství:Praha, 1992, Kalich
Lit.druh: proźa
Lit.žánr: pedagogika
Počet stran: 140


Toto dílo popisuje, jak by se matky měly starat o své předškolní děti. To jsou děti do 6 let, tedy do doby, než půjdou poprvé do školy.
Jak se máme chovat k dětem je na každém z nás, ale Komenský přeci jen nějaké rady přináší.
Rodiče by měli vychovat své dítě tak, jak je přiměřeno jeho věku. Nezanedbávat výchovu, ale ani na ně příliš netlačit. Měli by dítě vést k víře, naučit jej základním potřebám lidského těla, ale především se věnovat správné výchově jeho duše, vést jej k ušlechtilosti, moudrosti, naučit jej obyčejům, mravům a uměním. Další povinností matky je snažit se, aby dítě bylo zdravé, chránit je před úrazy, dbát na jejich každodenní pohyb, kde přímo doporučuje hraní her jako vhodnou volbu.
Důležité je i znát svůj mateřský jazyk. Děti by se měly učit nejprve vyslovovat jednodušší slova a také porozumět gestům a mimice, které jsou při dorozumívání velmi důležité.

Hl.myšlenka: Předškolní stupeň představuje základ, od něhož se odvíjí úspěch. Proto napsal Komenský tuto knihu, aby usnadnil školám cestu ke vzdělání.

Můj názor: Kniha byla napsána ve staročeštině a proto se mi nečetla dobře. Téma výchovy dětí se mi také moc nezamlouvalo.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama