Bible - Nový zákon, Matouš. evangelium

24. ledna 2011 v 21:19 | Olívka |  Čtenářák
BIBLE - Nový zákon
Matoušovo evangelium

Autor:apoštol sv. Matouš
Překlad: pod vedením prof. ThDr. Josefa B. Součka a prof.ThDr.Jindřicha Mánka pracovali:
ThDr. Jarolím Adámek, ThDr. Miloslav Hájek, ThDr. Jan Heller, Marie Jankovská, a další
Nakladatelství:11.vydání: Praha 8, Česká biblická společnost 2005
Počet stran: 232
Lit.druh: próza
Lit.žánr: evangelium


V Novém zákoně se dovršuje a naplňuje Boží zjevení skrze Ježíše Krista. Ve čtyřech evangeliích (Marek Matouš, Lukáš, Jan) apoštolové nebo jejich učenci podávají to, co Ježíš konal a čemu učil.
Evangelium podle Matouše je v pořadí první knihou Nového zákona. Bylo sepsáno v prostředí křesťanů židovského původu, pro které bylo především určeno. Napsané bylo patrně v Sýrii nebo někde v Palestině mimo Jeruzalém v době po válce židovské, nejspíš v 80. letech. Spolu s evangeliem Markovým a Lukášovým patří mezi tzv. synoptická evangelia, protože se shodují v mnoha ohledech. Příčinou této shody je pravděpodobně závislost Matoušova a Lukášova evangelia na nejstarším evangeliu podle Marka. Na rozdíl od Marka ale Matouš zachytil v jednom spisu všechny důležité části : Sbírku Ježíšových výroků i s modlitbou Otčenáš, vyprávění o Ježíšově narození, Janu Křtiteli, učednících, Ježíšově životě, kázání až po Kristovu smrt a jeho vzkříšení.

Ježíš Kristus: nezávislý, skromný, štědrý, rozumný, chytrý, vzdělaný, pravdomluvný, uznává křesťanství a hlásal příchod Božího království
Jan Křtitel:hlasatel pokání
..učedníci, lid,...

Idea díla: Snaží se dokázat, že Ježíš je Mesiáš, jež je základem křesťanské víry. Zdůrazňuje, že jakmile nastane království Boží, budou potrestáni ti, kteří žijí v hříchu, nastane ,,pláč a skřípění zubů".

Můj názor: Evangelium jsem četla poprvé a byla jsem mile překvapena. Nebylo zdaleka tak nudné, jak jsem si představovala a četlo se poměrně dobře. Ježíšova podobenství byla zajímavá a celý Matoušův spis měl i nějaký ten příběh, dějství, které dokáže udržet mou pozornost.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama