Babička - Božena Němcová

24. ledna 2011 v 21:20 | Olívka |  Čtenářák
BOŽENA NĚMCOVÁ
Babička

Nakladatelství:Knižní klub, Praha, 2005
Lit.druh: proźa
Lit.žánr:román
Počet stran: 172


Tato kniha vypráví o životě jedné stařenky - "babičky" a popisuje několik jejích posledních let života až po skonání.
Příběh začíná babiččiným příjezdem na Staré bělidlo, kam se vydává za svou dcerou, Terezou Proškovou, a za vnoučaty - Barunkou, Adélkou, Janem a Vilímem. Všichni si babičku okamžitě zamilují. Protože je velmi aktivní a pracovitá, každý den s něčím vypomáhá a s dětmi také tráví mnoho času. Vypráví jim pohádky a chodí s nimi na procházky do přírody, učí je lidovým zvykům, lásce k vlasti, práci a ke všemu živému. Postupně se s babičkou seznamují i okolní sousedé, kteří si ji také velmi rychle oblíbí, snad za její vlídnost, dobré srdce a ochotu vždy poradit. Nejčastěji se setkává s rodinami místního mlynáře a myslivce. Při jedné z procházek potkají děti s babičkou pani kněžnu. Seznámí se spolu a protože je kněžna milá a přátelská, pozve je na zámek. Na zámku pak poznají ještě kněžninu schovanku - krásné děvče Hortenzii. Té babička později pomůže ke sňatku s učitelem malířství. Od této chvíle se román zaměřuje spíše na popis lidových zvyků, příběhů a pověstí . Babička si totiž pamatuje mnoho osudů venkovských lidí, z nichž je nejdojímavější příběh bláznivé Viktorky. Román také popisuje obraz Starého bělidla v proměnách čtyr ročních období. Když babička ke konci knihy umírá, je obklopena celou svou rodinou i přáteli. Tak babička může spokojeně odejít na onen svět. Všichni lidé na Starém bělidle truchlí, protože babičku velmi milovali a nedovedli si představit život bez té laskavé, dobrotivé a moudré ženy. I kněžna sleduje babiččin poslední výdech a neubrání se slzám. Příběh končí právě jejími slovy :"Šťastná to žena! "

Babička:hluboce věřící křesťanka, hodná, ochotná, rozumná a spravedlivá, milující svou rodnou vlast, přírodu i rodinu
Barunka:představuje samu autorku Boženu Němcovou; nejstarší z dětí, poklidná, hodná
Paní kněžna:milá, dobrosrdečná, obdivuje babičku

Hl.myšlenka: Autorka v tomto díle vzpomíná na své mládí a na svoji babičku, která jí inspirovala k napsání tohoto vrcholného díla. Zachytila do něj lásku ke své vlastní babičce, rodině, přírodě i vlasti a zobrazila tak harmonický život na venkově. Seznámila nás s technikou dřívějších prací a dokonale popsala lidový život.

Můj názor: Knížka se mi četla celkem dobře. Menší problém mi však dělalo pochopení některých zastaralých slov a pojmů, které z dnešní doby už téměž vymizely. Díky tomu, že kniha neměla souvislou dějovou lini a byla tvořena sledem epizod, si mohl každý najít tu "svoji" oblíbenou část. Moje oblíbená kapitola byla např. o bláznivé Viktorce, ale jak říká babička: "Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem." Atak není ani dílo, které by se zachovalo všem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama